Przejdź do treści

Klaudia Bońkowska

  • Jestem jedyną osobą w Polsce z tytułem CCFT czyli Certified Canine Fitness Trainer przyznawanym przez Uniwersytet w Tennesse.
  • Skończyłam roczny kurs u jednej z prekursorek psiego fitnessu na świecie i uzyskałam drugi tytuł CPCFT – Certified Professional Canine Fitness Trainer.
  • Z psami pracuję od 2009. Przygodę z psim fitnessem zaczęła w 2015 roku i to było to! Temat, który mnie wciągnął. Ciągle mi mało więc stale się dokształcam i mogę o tym gadać godzinami.
  • Na ten moment zajmuję się wyłącznie psim fitnessem. Pracuje z psami z najróżniejszymi przypadłościami, z psimi seniorami, prowadzę zajęcia i kursy. Pomagam też ruchem psom z problemami behawioralnymi.
  • CCFT – Certified Canine Fitnes Trainer
  • CPCFT – Certified Professional Canine Fitness Trainer
  • Trenerka psów
  • Zoopsycholożka
  • Właścicielka Strefy Psiego Fitnessu

Streszczenie

Ćwiczenia aktywne nieodłączny element każdego usprawniania pacjenta

Skupię się na dwóch grupach psów, które wymagają szczególnej uwagi czyli psich seniorach i psach po amputacjach. Omówię to na przykładach psów, z którymi pracuję, żeby pokazać jak można usprawnić i polepszyć komfort życia takim psom. Każdy pies kiedyś zostanie seniorem. Niby wszyscy to wiemy, ale bardzo dużo ludzi zderza się z tym jak wygląda życie z seniorem i nie jest na to przygotowana. Psy zwalniają, przestają się tyle ruszać, pojawiają się różne choroby i dolegliwości, często bolesne. Przyzwyczajamy się do tego, że pies jest coraz mniej sprawny, coraz mniej się rusza, ma coraz mniejszą świadomość ciała i sprawność, coraz mniej rozumie, coraz mniej jest obecny. Uznajemy to za standard i że tak po prostu jest. Ja chcę Wam pokazać, że może być inaczej. Prostymi ćwiczeniami możemy wiele zdziałać. W tym przedłużyć życie seniora o kilka lat. Co więcej spowodować, że będzie się cieszył i aktywnie z nami  spędzał ten czas, a nie ledwo wychodził na spacer, rozjeżdżał się przy najprostszych czynnościach czy potrzebował pomocy, żeby zejść ze schodów lub załatwić potrzeby, a nawet zjeść. Mówimy tu o seniorach, które wymiatają w sportach, są sprawne, mają nieźle rozwiniętą świadomość ciała, mogą chodzić na długie wycieczki i są samodzielne w życiu.

Opowiem Wam również o pracy z psami po amputacjach i skupię się na trójłapkach. Dla tej grupy psiaków bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń. Brak łapy nie musi oznaczać ograniczeń i wiele psiaków świetnie sobie radzi. Dobrze dobrane ćwiczenia zmniejszą konsekwencje dla ciała, które musi sobie poradzić z nietypowym ruchem.