Przejdź do treści

Masaż i terapia manualna

Nieodłącznym elementem każdego programu usprawniania pacjenta powinien być masaż i terapie manualne. Obecnie w fizjoterapii weterynaryjnej funkcjonuje wiele koncepcji, manipulacji i mobilizacji stawowych. Zaburzenia funkcjonowania w obrębie jednej struktury, tkanki oraz organu przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Teoria ta i model tensegracji ma ogromne znaczenie w przypadku koncepcji terapii manualnych i holistycznego podejścia do pacjenta

Pojęcie tensegracji zostało stworzone, aby wyrazić ideę naprężeń (tension – napięcie, integrity – integralność spójność) w strukturach o zamkniętej budowie, z zachowaną pomiędzy poszczególnymi elementami ciągłością. Przykładem tensegracyjnych zależności jest koncepcja taśm anatomicznych Toma Myersa, która jest także owocem odkryć strukturalnych autora na bazie integracji strukturalnej. Taśmy mięśniowo-powięziowe to globalne linie napięcia przechodzące przez całą powierzchnię ciała, zachowujące się tak, aby utrzymać szkielet w odpowiednim kształcie, wskazując dostępne ruchy i koordynując globalne wzorce posturalne.

Masaż i techniki manualne:

  • zmniejszą stres, lek i uczucie niepokoju,
  • zmniejszą ból,
  • rozluźnią istniejące napięcia,
  • uspokajają,
  • przywracają prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-powięziowego,
  • prawidłowy wzorzec chodu.

.

Zabiegi masażu i terapii manualnej są bardzo akceptowalne oraz dobrze znoszone przez zwierzęta, co jest bardzo istotnym czynnikiem w pracy ze zwierzętami.