Drodzy Właściciele poniżej znajdziecie kilka technik, które możecie samodzielnie wykonać w domu. Zanim jednak zaczniecie znajdźcie wygodne miejsce, nie zaburzajcie codziennych rytuałów tj. pora karmienia, pora spaceru usiądźcie wygodnie i zacznijcie pracę na bliźnie.
Czas trwania 5 – 10 – 15 minut, wszystko zależy od Waszego podopiecznego.
MŁODA BLIZNA 5 – 7 dzień od urazu
W przypadku młodych blizn bardzo często rezygnuje się z celowej terapii, pracujemy w okolicy położonej obok blizny (nie na samej bliźnie), delikatnie uciskając okolicę ciała w koło blizny, czy też wykonując delikatny masaż. Dzięki tej delikatnej pracy wpłyniecie na zmniejszenie napięcia, lepsze odżywienie, ułatwiacie przepływ metabolitów.
Blizna 2 – 6 tydzień od urazu
Zaczynamy delikatną pracę na bliźnie, Stopniowo opracowujemy bliznę, wybieramy delikatne techniki, nie stosujemy technik rozciągających bliznę. Dzięki tej pracy na tkankach zminimalizujesz powstawanie zrostów pomiędzy blizną a otaczającymi tkankami.
W trakcie wykonywania mobilizacji blizny możemy używać żelu z silikonem. Pamiętaj, że w okresie lata należy blizny chronić przed działaniem promieni słonecznych, stosuj krem z filtrem 50.
TECHNIKI PRACY NA BLIZNIE
KROK PIERWSZY – badanie blizny
Układamy palce wzdłuż blizny i wykonujemy ruchy w górę i w dół oceniając, w którym kierunku ograniczone mamy przesunięcie blizny. Stopniowo przesuwamy palce wzdłuż całej blizny. W kierunku, w którym występuje ograniczenie wybieramy zakres ruchu do momentu, gdy poczujemy, że blizna ciągnie, przytrzymujemy i delikatnie puszczamy. Powtarzamy ten ruch we wszystkich miejscach, w których wyczuliśmy ograniczenie
Dźwiganie pionowe
Podnosimy bliznę pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym, delikatnie odciągając ją od tkanek położonych niżej, chwilę przytrzymujemy.
Przełamywanie blizny
Kciuk ręki prawej znajduje się po jednej stronie blizny, a kciuk ręki lewej po drugiej jej stronie. Jednocześnie przesuwamy bliznę w przeciwnych kierunkach.
UWAGA – Wyżej wymienione techniki stanową element konsultacji rehabilitacyjnej i oceny blizny przez terapeutę. Samodzielnie ich stosowanie może zagrażać zdrowiu Twojego Pupila. Pamiętaj, że każda z metod zastosowana w sposób nieodpowiedni może warunkować nieprawidłowe gojenie rany/blizny.