Konsultacja rehabilitacyjna
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Jeżeli nie posiadasz skierowania od lekarza weterynarii na konkretne zabiegi to w pierwszej kolejności odbywa się konsultacja rehabilitacyjna.
W określonych sytuacjach (np. gdy skierowanie nie spełnia wymogów lub istnieją przeciwwskazania do wypisanego zabiegu) zoofizjoterapeuta może odmówić
wykonania zabiegu i skierować pacjenta na badania dodatkowe.
Zwierzęta bez postawionej diagnozy nie są przyjmowane.
Konsultacja rehabilitacyjna składa się z wywiadu, przejrzenia dokumentacji medycznej oraz badania na potrzeby fizjoterapeutyczne. Na tej podstawie przedstawiany jest Państwu indywidualny program usprawniania pacjenta.
CZAS TRWANIA 60 minut
Konsultacja Psi Fitness
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, KOBYŁKA
Aktywność fizyczna jest istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Niestety w dzisiejszych czasach jest to w znaczym stopniu zaniedbane.
Konsultacja składa się z wywiadu, oceny zoofizjoterapeutycznej oraz określenia celu który chcecie Państwo osiągnąć. Oceniamy m. in. stabilność ciała, świadomość ciała, koordynację, wytrzymałość, swobodny ruch, kompensacje w układzie mięśniowo-szkieletowym.
Rozpisujemy plan treningowy na 4 – 6 tygodni.
CZAS TRWANIA 60 minut
Masaż i terapia manualna
dr
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Są nieodłącznym elementem każdego programu usprawniania pacjenta. Obecnie w fizjoterapii weterynaryjnej funkcjonuje wiele koncepcji, manipulacji i mobilizacji stawowych. Zaburzenia funkcjonowania w obrębie jednej struktury, tkanki oraz organu przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Teoria ta i model tensegracji ma ogromne znaczenie w przypadku koncepcji terapii manualnych i holistycznego podejścia do pacjenta.
W swojej pracy wykorzystujemy:
- metodę manipulacji powięziowych Stecco,
- metodę Dorna,
- metody uwalniania powięzi,
- techniki masażu głębokiego,
- manipulacje powięziowe,
- manipulacje stawowe,
- pracę na taśmach anatomiczno-powięziowych,
- terapię żuchwy,
- terapię przepony,
- terapię blizny,
- terapię punktów spustowych,
CZAS TRWANIA 30 – 60 minut
Kinezyterapia
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Podobnie jak masaż i terapie manualne, kinezyterapia powinna być nieodłącznym elementem każdej terapii usprawniającej pacjenta.
W swojej pracy wykorzystujemy:
- ćwiczenia biernego zakresu ruchu,
- ćwiczenia aktywne z asystą,
- ćwiczenia aktywne bez asysty,
- ćwiczenia świadomości ciała,
- ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie ciała,
- ćwiczenia rozciągające
CZAS TRWANIA 30 – 60 minut
Magnetoterapia
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Magnetoterapia jest metodą nietermiczną, a co za tym idzie można ją stosować́ zarówno w okresie ostrym procesu chorobowego, jak i bezpośrednio po zabiegach operacyjnych. Co więcej jest jedną z niewielu metod, które można stosować u pacjentów w czasie rozwoju i wzrostu. Odgrywa znaczącą rolę w regeneracji powysiłkowej psów sportowych. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne sprawdza się w przebiegu różnych chorób neurologicznych, których objawami są niedowłady, a także porażenia kończyn. Ułatwia gojenie się ran i przywraca tkankom prawidłowe funkcjonowanie. Jest jedną z pierwszych metod stosowanych w przypadku opóźnionego zrostu kostnego. Ponadto świetnie sprawdza się w przypadku leczenia
zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, pourazowym oraz po zabiegowym gojeniu tkanek, niedowładach i porażeniach, zapaleniach stawów i tkanek miękkich okołostawowych, nerwobólach, zaburzeniach krążenia obwodowego, czy też obrzękach.
Bardzo istotnym aspektem, który podkreśla jest fakt, że pole
magnetyczne przenika bez ograniczeń́ przez okrycie (sierść) oraz opatrunek gipsowy.
W pracy wykorzystujemy aplikatury liniowe (dyskowe) lub solenoid.
CZAS TRWANIA 30 minut
Laseroterapia
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Laseroterapia jest najczęściej stosowaną terapią. Metoda ta ma
działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, wpływa na zwiększenie odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym, zwiększa syntezę kolagenu i białek, a także zwiększa unaczynienie i formowanie kostniny.
W rehabilitacji weterynaryjnej najczęściej wykorzystywana jest w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów, przewlekłych, podostrych i ostrych stanów zapalnych tkanek miękkich oraz okołostawowych, a także w przypadku bólu pochodzenia mięśniowego. Co więcej sprawdza się bardzo dobrze w leczeniu stanów po urazach aparatu ruchu, takich jak: skręcenie, złamanie, stłuczenie, a także przy chorobach krążka miedzykręgowego. Wykorzystujemy również w przypadku trudno gojących się̨ ran, odleżyn, stanów zapalnych skóry oraz blizny i bliznowców.
W praktyce wykorzystujemy laser nisko i wysokoenergetyczny z sondami punktowymi.
CZAS TRWANIA 5 – 30 minut
Ultradźwięki
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Ultradźwięki terapeutyczne (sonoterapia) zwiększa rozciągliwość́ tkanki łącznej, rozbija zwłóknienia, zrosty i zwapnienia w tkankach miękkich, usprawnia krążenie, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, a także przyspiesza gojenie ran. Głównie stosuje się je w leczeniu chorób
dotyczących dysfunkcji stawów i struktur okołostawowych takich jak: wylew krwi do stawu, sztywność́, przykurcz torebki. Ponadto spisują̨ się̨ także w leczeniu blizn i bliznowców, przykurczy mięśni, w bólu pochodzenia mięśniowego, stawowego.
CZAS TRWANIA 3 – 15 minut
Fala uderzeniowa
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Z definicji – fala uderzeniowa (SWT – Shock Wave Therapy)
to terapia falą akustyczną przenoszącą energię w bolące miejsca
w bardzo krótkim czasie narastania i bardzo wysokiej amplitudzie przez
specjalną sondę (głowicę) penetrującą do wnętrza ciała pacjenta. Zabieg wykonuje się, przykładając aplikator do miejsca zmienionego chorobowo. Falę uderzeniową wykorzystujemy w przypadku zespołów przeciążeniowych, entezopatii, mineralizacji i kalcyfikacji w przebiegu ścięgien oraz brzuśców mięśniowych, w celu przyspieszenia zrostu kostnego, w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
W praktyce wykorzystujemy radialną falę uderzeniową.
CZAS TRWANIA 5 – 15 minut
Elektrostymulacja
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich. inż. Olga Blauth
W medycynie weterynaryjnej stosuje się głównie dwa rodzaje elektrostymulacji. TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) doskonale sprawdzający się w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego oraz NMES (Neuromuscular Electrical Stimulation) wykorzystywany do walki z atrofią mięśniową, reedukacji neuromięśniowej, a co za tym idzie wzmacniania mięśni. Pierwsza z tych metod doskonale sprawdza się w terapii bólu stawów i mięśni, wynikających chociaż by ze zmian zwyrodnieniowych. Druga z kolei jest doskonałą terapią uzupełniającą przywrócenie sprawności pacjentom neurologicznym czy też
niepełnosprawnym.
CZAS TRWANIA 30 – 45 minut
Kinesiotaping
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Metoda Kinesiotapingu to znana metoda terapeutyczna opracowana i doskonalona przez doktora Kenzo Kase. Badania nad działaniem i wpływem leczniczym tej metody przyniosły dowody na pozytywne oddziaływanie kliniczne na tkanki. Sama taśma ma właściwości zbliżone do skóry, a jej właściwości pozwalają na stosowanie jej w
jednostkach chorobowych na różnym etapie gojenia, w stanie ostrym, podostrym i przewlekłym.
Kinesiotaping może stanowić istotne wspomaganie nowoczesnej rehabilitacji weterynaryjnej.
W zależności od tego jaki efekt chce uzyskać terapeuta, wykorzystuje się techniki mięśniowe, więzadłowe, powięziowe, limfatyczne, funkcjonalne czy też korekcyjne.
CZAS TRWANIA 30 minut
Więcej ciekawych informacji o rehabilitacje znajdziesz na Naszym blogu