W dniach 29 – 30 marca 2025 roku odbył się wyjątkowy Kongres Rehabilitacji Weterynaryjnej, który zgromadził ponad 100 osób chcących rozwijać się w zakresie rehabilitacji weterynaryjnej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów i prezentacji na tematy związane ze stawem biodrowym od anatomii począwszy po przez diagnostykę, patologię, zabiegi chirurgiczne, rehabilitacją aż po żywienie zwierząt. Najlepsi ortopedzi i specjaliści z całej Polski przez 2 dni dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz odpowiadali na liczne pytania Uczestników. A nawet i sami ze sobą dyskutowali na forum

Kongres rozpoczął się od powitania uczestników przez organizatorów, którzy podkreślili, jak ważna jest interdyscyplinarna współpraca w rehabilitacji weterynaryjnej oraz rola najnowszych metod leczenia w poprawie jakości życia zwierząt. Wśród zaproszonych gości byli Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej dr hab. Prof. SGGW Michał Skibniewski, lek. wet. Mikhal Barański z Katedry Chorób Małych Zwierząt Zakładu Chirurgii i Anestezjologii WMW SGGW, lek. wet. Albert Tylżanowski z Całodobowej Kliniki Weterynaryjnej „Puławska”, tech. Wet. Krystian Wójkowski Prezes Polskiego Stowarzyszenia Techników Weterynarii, mgr inż. Adam Wróbel Redaktor Naczelny VetRehab Kanał Weterynaryjny oraz Arkadiusz Pilarski Redaktor Naczelny WeterynariaNews.


Pierwszy dzień
Pierwszy dzień kongresu rozpoczął wykładem: „Anatomia Stawu biodrowego” dr n. rol. Katarzyny Pęzińskiej-Kijak, który wprowadził wszystkich w świat stawu biodrowego, pokazując o jakich strukturach będziemy mówić w kolejnych wykładach. Kolejny wykład Ultrasonografia dla zoofizjoterapeutów dr n. wet. Anny Kosciec-Tworus tak zajął uczestników, że nikt nie zauważył, że dawno przekroczony został czas. Pani Doktor przeanalizowała dokładnie zmiany mogące być konsekwencją nie tylko dysplazji stawów biodrowych, odniosła się również do rehabilitacji i zalecanych kontroli po wykonywanych przez Nas zabiegach fizykalnych. Wykład Radiologia dla zoofizjoterapeutów prowadzony przez lek. wet. Avę Sawaszkiewicz rozwiał wszelkie wątpliwości na co zwrócić uwagę oceniając radiogramy i ile tak naprawdę powinno zostać wykonanych projekcji. Wspaniały dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz w swoim obszernym wykładzie poruszył najczęstsze patologie w stawie biodrowym nie tylko psów, ale i KOTÓW. Z kolei dr n. wet. Igor Bissenik zwrócił uwagę, że problem może pojawić się również w innym stawie przy dysplazji stawów biodrowych. Dr n. wet. Aneta Bocheńska przybliżyła rolę i znaczenie wczesnej diagnostyki oraz przedstawiła kalendarz monitoringu stawów młodych psów. Koniec pierwszego dnia to bardzo ważne zagadnienia związane z procedurami chirurgicznymi w obrębie stawu biodrowego. Lek. wet. Kacper Weigel przedstawił wybrane procedury chirurgiczne w tym zabieg THR. Wykład ten zachęcił do dyskusji nie tylko uczestników, ale i wykładowców i tak oto niespodziewanie stworzył Nam się Panel Dyskusyjny w składzie dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz, lek. wet. Ava Sawaszkiewicz oraz lek. Wet. Kacper Weigel.



Po intensywnym pierwszym dniu wykładowym udaliśmy się na zasłużony bankiet.



Drugi dzień
Drugi dzień kongresu skupił się głównie na tematach związanych z rehabilitacją zwierząt. By móc dokładniej dobierać ćwiczenia i pracować nad stawem biodrowym zaczęliśmy wykładem mgr Judyty Dziwińskiej biomechanika stawu biodrowego wraz z omówieniem ćwiczeń ukierunkowanych właśnie na staw biodrowy. Po przerwie kawowej lek. wet. Albert Tylżanowski w wykładzie niespodziance opowiedział o roli farmakoterapii w leczeniu pacjentów z dysplazją stawów biodrowych. O innowacyjnej technologii Indiba i jej wpływie oraz wsparciu w leczeniu stawu biodrowego opowiadała Adrianna Kozłowska. Pionierka fizjoterapii w Polsce mgr Małgorzata Lubkiewicz skupiła się na rehabilitacji pacjenta po uszkodzeniu nerwu kulszowego. Nie zabrakło tematu związanego z żywieniem jako elementem wsparcia w chorobach układu kostno-stawowego wygłoszonego przez lek. wet. Kamila Kowalczyka. A sama organizatorka w swoich wykładach poruszyła tematy związane z rolą i znaczeniem kompleksowej rehabilitacji Pacjentów z dysplazją stawów biodrowych oraz roli rehabilitacji przedoperacyjnej.
Sponsorzy i wystawcy
Podczas Kongresu Rehabilitacji Weterynaryjnej na Sali wystawienniczej Uczestnicy mogli spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami następujących firm: Vetoquinol (złoty sponsor), BTL, Astar, INDIBA, MEDEN INMED, ILOWET, AZAN, GAME DOG, BIOMAG, BIOWET DRWALEW.
Ta przestrzeń to świetna okazja, by zapoznać się z najnowszymi produktami, technologiami i rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Firmy zaprezentowały swoje nowoczesne urządzenia i terapie, które znacząco poprawiają jakość życia pacjentów. Bezpośrednie rozmowy dały możliwość współpracy, np. zakupu sprzętu, wprowadzenia nowych terapii do placówek rehabilitacyjnych, czy także wymiany doświadczeń oraz kontaktów. Cieszymy się ogromnie, że ta część kongresu z roku na rok gromadzi coraz więcej przedstawicieli, a przestrzeń ta staje się drugim sercem kongresu.







Patroni medialni: WeterynariaNews, VetRehab Kanał Weterynaryjny, Zoobranża, Pies Rasowy, MyPet Story, Wydawnictwo Galaktyka, Wydawnictwo Edra
Zakończenie kongresu – przyszłość rehabilitacji weterynaryjnej
Wydarzenie okazało się doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów zawodowych, wymiany doświadczeń oraz pogłębienia wiedzy na temat najnowszych trendów i metod w rehabilitacji weterynaryjnej.

Cieszy Nas też fakt, że wśród uczestników były również bobasy. Rodzinna, ciepła atmosfera kongresu, gdzie każdy może czuć swobodnie to jest coś co podkreślacie w każdych ankietach.



Podsumowując kongres został pozytywnie oceniony przez uczestników, którzy podkreślali wysoką jakość wykładów, ciepłą atmosferę, możliwość dyskusji. Wielu z Was zapowiedziało swój udział w kolejnej edycji, za co serdecznie dziękuję. Dziękuję również za każde miłe słowo, jak i za krytykę. Obiecujemy, że za rok poprawimy wszelkie niedociągnięcia 🙂
Już dziś Was serdecznie zapraszam na III Kongres Rehabilitacji Weterynaryjnej, który odbędzie się w Hotelu Trylogia 27 – 29 marca 2026 r.
dr inż. Agnieszka Wnuk -Gnich










































RELACJA Z WARSZTATÓW WKRÓTCE