Przejdź do treści

I Kongres Rehabilitacji Weterynaryjnej

W dniach 12 – 14.04.2024 w malowniczym Hotelu Trylogia odbył się I Kongres Rehabilitacji Weterynaryjnej poświęcony Pacjentowi onkologicznemu.

Trylogia to miejsce niewątpliwie oryginalne, przepojone klimatem i natchnione historią. Położone na malowniczym terenie zielonym, pomiędzy rzeką a lasem. Inspiracją dla powstania była Trylogia Henryka Sienkiewicza oraz jej niezapomniana ekranizacja. Klimat historii wyczuwalny jest tu na każdym kroku. Hotelowe wnętrza zdobią liczne fotografie z planów filmowych, oryginalne stroje i rekwizyty. Wewnątrz sal dominują akcenty drewna, kamienia oraz cegły, a ściany zdobią ornamenty i liczne wyroby rękodzieła. Każda z sal ma swój unikalny charakter, co tworzy je doskonałym tłem dla wyjątkowych wydarzeń. Uczestnicy po warsztatach, czy wykładach mogli zrelaksować się spacerując po terenie Trylogii i podziwiać uroki przyrody, a Ci spragnieni i głodni zawitali do Dworu Rozłogi, aby dalej kontynuować dyskusje i wymieniać doświadczenia.

Podczas 3 dni Uczestnicy zgłębiali wiedzę z zakresu rehabilitacji weterynaryjnej. Wśród zaproszonych gości spotkać można było chirurga, ortopedę lek wet Kacpra Weigla, dyrektor Prywatnego Centrum Kształcenia Zawodowego oraz wiceprezesa Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Techników Weterynarii lek wet Martę Pacewicz, Redaktor naczelną czasopisma Cztery Łapy Panią Dorotę Szulc-Wojtasik oraz lek wet Michała Kardasa. Kongres w dużej mierze kierowany był do zoofizjoterapeutów, ale fakt pojawienia się wśród Uczestników i Gości lekarzy weterynarii ogromnie Nas cieszy. Podczas trwania kongresu wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ważna jest współpraca pomiędzy lekarzem weterynarii, a zoofizjoterapeutą.

W tym roku wspierali Nas:

GameDog, BTL, Orthodogs, Biomag, Meden-inmed, Indiba, Astar

Partnerami wydarzenia byli:

Strefa Psiego Fitnessu, Vetico, DOM-Vet, Prywatne Centrum Kształcenia Zawodowego, Polskie Stowarzyszenie Techników Weterynarii, IVSA Lublin, WYDAWNICTWO GALAKTYKA, Dogadajcie się, Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom

W dniu przedkongresowym odbyły się warsztaty

Zabiegi fizykalne w praktyce zoofizjoterapeuty prowadzone przez dr Katarzynę Pęzińska- Kijak. Podczas warsztatów omawiane było działanie skupionej i radialnej fali uderzeniowej, SIS oraz laseroterapii wysokoenergetycznej. Uczestnicy mogli wypróbować na sobie oraz na psach wyżej wymienione terapie. Sponsorem tych warsztatów była firma BTL.

Zapatrzenie ortopedyczne prowadzone przez mgr Julię Jakubiak z Firmy Orthodogs. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z teorią dotyczącą zaopatrzenia ortopedycznego, pobierali samodzielnie miary oraz odlewy. Serdecznie dziękujemy Fundacji dla Szczeniąt Judyta oraz Fundacji Kudłaty Kumpel za udostępnienie psich modeli do zajęć.

W sobotę i w niedzielę odbywały się sesje wykładowe

poświęcone Pacjentom Pacjentom Onkologicznym, którzy są ogromnym wyzwaniem w medycynie weterynaryjnej, a co za tym idzie w rehabilitacji weterynaryjnej. Wciąż krąży wiele mitów w kwestii stosowania zabiegów fizykalnych, czy terapii manualnych u Pacjentów onkologicznych. Pacjenci po zabiegach chirurgicznych amputacji kończyn wymagają zaopatrzenia w protezy i Ortezy, a ten temat nadal na rynku jest tematem świeżym. Podstawowe kursy kształcenia nie zawierają tematyki Pacjentów Onkologicznych, stąd ogromna potrzeba kształcenia zoofizjoterapeutów w Polsce. Tematy Kongresu były tak dobrane, aby przeprowadzić zoofizjoterapeutę po przez najczęstsze nowotwory psów, postępowanie oraz rokowanie, podstawy radiologii oraz czerwone flagi radiologii, przez chirurgię onkologiczną, leczenie bólu przewlekłego, stosowanie zabiegów fizykalnych, terapie manualną, kinezyterapię, aż do zaopatrzenia w protezy, czy ortezy. Staraliśmy się, aby wszystkie wykłady tworzyły jedną wielką całość, jaką jest kompleksowa opieka nad pacjentem.

Wśród Naszych specjalistów znaleźli się:

Lek wet Tomasz Dominiak

Od  dwunastu lat zajmuje się onkologią weterynaryjną. Członek sekcji Onkologii PSLWMZ oraz European Society of Veterinary Oncology (ESVONC). Uczestnik licznych szkoleń z zakresu onkologii weterynaryjnej w  European School for Advanced Veterinary Studies (ESVAS). W wykładzie najczęstsze nowotwory psów postępowanie i rokowanie Pan doktor przybliżył słuchaczom temat m.in. chłoniaka, czy osteosarcomy, odniósł się również do rehabilitacji i wspierania Pacjentów onkologicznych, zwłaszcza, że większa część z nich to pacjenci geriatryczni, z wieloma problemami.

dr Katarzyna Pęzińska-Kijak

Zoofozjoterapueta, anatom zwierzęcy. Właściciel Przychodni Rehabilitacji Weterynaryjnej VETICO oraz Akademii Rehabilitacji i Diagnostyki Zwierząt.  Kierownik studiów podyplomowych „Rehabilitacja zwierząt”, Członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego. Wygłosiła wykład Wykorzystanie zabiegów fizykalnych w rehabilitacji pacjentów onkologicznych (fakty i mity). Wykład dotyczący możliwości wykorzystania zabiegów fizykalnych w rehabilitacji pacjentów onkologicznych to przede wszystkim studium przypadków. Pani Doktor przestawiła ciekawe case study, zwracając szczególną uwagę na monitorowanie postępów rehabilitacji.

lek. wet. Ava Sawaszkiewicz

W swoich dwóch wykładach Radiologia dla zoofizjoterapeuty oraz czerwone flagi radiologii Pani Doktor przekazała ogrom wiedzy i pokazała, jak ważna jest umiejętność czytania zdjęć RTG. Zwróciła uwagę na co my fizjoterapeuci powinniśmy zwrócić uwagę i kiedy powinniśmy odesłać Pacjenta na ponowną diagnostykę.

lek. wet. Tomasz Kępiński

Absolwent SGGW  specjalista chirurg. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu chirurgii i ortopedii weterynaryjnej (AO, ESAVS, oraz licznych polskich). Lekarz z ponad 10 letnim doświadczeniem w chirurgicznym leczeniu pacjentów onkologicznych. W dwóch wykładach. Chirurgia onkologiczna oraz Amputacje kończyn (przyczyny i rodzaje)słuchacze mieli możliwość zobaczenia jak wyglądają te zabiegi i z jakimi wyzwaniami czasami spotykają się chirurdzy, a następnie zoofizjoterapeuci.

lek. wet. Mikhal Barański

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Grodnie (2014). Jego główna specjalizacja to anestezjologia i intensywna terapia w weterynarii, ze szczególnym uwzględnieniem terapii bólu oraz znieczuleń regionalnych. W wykładzie Leczenie bólu przewlekłego zostały przybliżone tematy fizjologii bólu, sposobu radzenia sobie z bólem przewlekłym, ale i co najważniejsze Pan Doktor zwrócił szczególną uwagę, że fizjoterapia zwierząt ma ogromne znaczenie i posiada wiele narzędzi do leczenia bólu przewlekłego i że współpraca lekarz weterynarii- zoofizjoterapeuta jest szalenie istotna w kwestiach raczenia sobie z bólem przewlekłym.

mgr inż. Julia Jakubiak

Absolwentka inżynierii biomedycznej, mechaniczno-medycznej, fizjoterapii i zoofizjoterapii. Od lat związana ze środowiskiem zaopatrzenia ortopedycznego. Wygłosiła wykład Zaopatrzenie ortopedyczne w rehabilitacji po amputacji skupiając się na roli protezowania, przygotowania kikuta do przyjęcia protezy, ćwiczeń w protezach oraz co najważniejsze zwróciła szczególną uwagę na zmianę biomechaniki, tym samym podkreślając istotę rehabilitacji Pacjenta przez całe życie.

mgr inż. Adam Wróbel

Absolwent Wydziału Nauk o Zwierzętach – Warszawskiego SGGW, technik weterynarii oraz zoofizjoterapeuta. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowca na kursach zawodowych dla zoofizjoterapeutów, prelegent na szkoleniach i seminariach oraz autor publikacji branżowych, publikacji branżowych,” prowadzi kanał YT weterynaryjno-przyrodniczy „Vetrehab”. W wykładzie Trening w bieżni wodnej słuchacze nie tylko mieli okazje powtórzyć sobie na czym polegają zabiegi bieżni wodnej, na co powinniśmy zwrócić uwagę przyjmując pacjentów onkologicznych (radio -, czy chemioterapia) oraz porozmawialiśmy czy pływanie, jest tym samym co chodzenie w bieżni wodnej.

Klaudia Bońkowska CCFT, CPCFT

Z psami pracuję od 2009. Przygodę z psim fitnessem zaczęła w 2015 roku i to było to! Temat, który mnie wciągnął. Ciągle mi mało więc stale się dokształcam i mogę o tym gadać godzinami. Jako jedyna w Polsce posiada tytuły CCFT – Certified Canine Fitnes Trainer oraz CPCFT – Certified Professional Canine Fitness Trainer. W obszernym wykładzie Ćwiczenia aktywne nieodłączny element każdego usprawniania pacjenta omówiliśmy tematy psychologiczne, doboru sprzętu, ćwiczeń bazowych, czy rozciągania. Omówione zostały też 3 przypadki kliniczne z przedstawieniem zmian w biomechanice poruszania się oraz postawy. Dzięki czemu słuchacze mogli zobaczyć na własne oczy, jak ogromne znaczenie ma ułożenie prawidłowego treningu.

dr Jacek Wilczak WYKŁAD SPONSOROWANY przez GAME DOG

Specjalista w zakresie żywienia, dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób psów i kotów. Adiunkt w Zakładzie Biochemii i Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Prowadzi zajęcia z zakresu fizjologii, fizjologii żywienia i dietetyki dla studentów kierunków weterynaria, biologia, biotechnologia, zootechnika. Właściciel DietaPeta prowadzącej profesjonalne doradztwo żywieniowe i dietetyczne dla opiekunów psów i kotów oraz współpracującej z lekarzami weterynarii w celu doboru właściwej diety dla chorego psa i kota. Specjalista-dietetyk specjalizujący się w dietoterapii chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego, geriatrii. W wykładzie Żywienie w chorobie nowotworowej oraz w okresie rekonwalescencji słuchacze zapoznali się z rolą żywienia w chorobie nowotworowej, o istocie odpowiedniej suplementacji oraz znaczeniu chociażby kwasów omega 3

 Dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich

Organizatorka i pomysłodawczyni I Kongresu Rehabilitacji Weterynaryjnej wygłosiła wykład Rola i znaczenie terapii mięśniowo-powięziowej w leczeniu bólu przewlekłego oraz Rehabilitacja Pacjenta po amputacji kończyny. W pierwszym wykładzie odnosząc się do zmian biomechanicznych, czy też rozległości zabiegów zwróciła szczególną uwagę na pracę na bliźnie oraz na kompensacjach powstających w wyniku zmiany biomechaniki ruchu. Drugi wykład stanowił podsumowanie soboty i niedzieli i choć każdy z wykładowców prezentował swój własny temat to w istocie, całość tworzy kompleksowe podeście do Pacjenta.

mgr Michał Augustowski, mgr Dorota Parzyszek

Nasi wykładowcy w wolnych chwilach wraz ze swoją przecudowną malamutką Tajgą odwiedzają placówki związane z dogoterapią, takie jak Centrum Zdrowia Dziecka, Klinika Budzik, czy Centrum Alzheimera. A jako świadomi Przewodnicy wiedzą, jaka jest rola i znaczenie rehabilitacji w przypadku psów pracujących.  W wykładzie odpowiedzieli na pytanie „Jak wspierać psa w procesie rehabilitacji? ” , przedstawiając również „domowe” sposoby. To bardzo ważny temat, choć często pomijany w programach usprawniania pacjentów.

Podczas sesji wykładowych również Nasi sponsorzy mieli możliwość zaprezentowania swoich produktów

Mgr Paweł Mytyk w wykładzie Sponsorowanym przez INDIBA Wpływ technologii INDIBA® na proces regeneracji tkanek w ujęciu pacjentów bólowych oraz onkologicznych przedstawił w jaki sposób możemy oddziaływać na tkanki i w jaki sposób ta technologia wpływa pozytywnie na pacjentów z chorobą nowotworową oraz z chronicznym bólem. Podczas trwania kongresu zainteresowane osoby mogły na spokojnie porozmawiać, a nawet wypróbować na sobie terapię Indiba.

Przedstawicielka firmy BTL Karolina Szczukocka w wykładzie sponsorowanym przez BTL przestawiła innowacyjne rozwiązania w fizjoterapii omawiając m.in. Impulsowe pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności, laser wysokoenergetyczny, czy też falę uderzeniową skupioną. Na koniec w ciekawy sposób przedstawiła, w jaki sposób można łączyć terapię, aby uzyskać, jak najlepszy efekt.

Przedstawicielka Firmy Biomag Maria Heydel w swoim wykładzie przedstawiła działanie pola magnetycznego o niskich częstotliwościach, które jest wykorzystywane w medycynie weterynaryjnej od lat.

Wśród uczestników I Kongresu Rehabilitacji Weterynaryjnej byli również absolwenci kursu zoofizjoterapii Prywatnego Centrum Kształcenia Zawodowego. Dzięki Inicjatywie Pani Dyrektor lek. wet. Marty Pacewicz kursanci uzyskali dofinansowanie na udział w Kongresie. Cieszy Nas ogromnie chęć rozwoju młodych zoofizjoterapeutów oraz pomoc ze strony jednostki kształcenia.

KRÓTKA RELACJA Z KONGRESU (film)

Serdecznie dziękujemy za udział w I KONGRESIE REHABILTACJI WETERYNARYJNEJ