Przejdź do treści

Na czym polega kompleksowa terapia blizny pooperacyjnej ?

Blizny są nieodłącznym elementem zabiegów chirurgicznych mogą one przyjmować różne postacie: od niemal niewidocznych, niesprawiających problemów, do mocno zniekształconych powodujących ograniczenia tkankowe. Gojenie się rany to naturalny proces naprawczy organizmu, zakończony powstaniem w tym miejscu słabo unaczynionej tkanki łącznej, zwanej blizną. Niestety czasem zdarza się, że blizna słabo się goi. Niekiedy organizm ma skłonności do nadmiernej produkcji kolagenu i powstają wtedy bliznowce (keloidy) mające kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany.

            Z badań Boegera i Bringelanda (2020) wynika, że blizna na skórze może powodować nie tylko zmiany jej wyglądu (wyciągnięcia, przebarwienia, obrzęki), problemy funkcjonalne (zaburzenia czucia, drętwienie, nadwrażliwość lub niewrażliwość), ale też być źródłem długotrwałego bólu. Jak podkreśla Bagrowski (2020) organizm stanowi integralną całość i aby zrozumieć oddziaływanie blizn, trzeba uwzględnić w jaki sposób połączenie blizny ze skórą, powięzią czy łańcuchami mięśniowo-powięziowymi oddziałuje na całe ciało. Powstałe blizny ze względu na małą elastyczność zmniejszają rozciągliwość danego segmentu, stawu, czy narządu. Co więcej bliznowacenie tkanki może obejmować także struktury położone głębiej, przez co ograniczenia występują wielopoziomowo. Dlatego też, tak bardzo istotne staje się dobranie odpowiedniej terapii zarówno blizn dopiero się tworzących się jak i tych starszych.

Cel terapii blizny:

  • Uruchomienie,
  • Zlikwidowanie sklejeń i zrostów,
  • Przywrócenie elastyczności i mobilności tkanek,
  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • Zmniejszenie zaburzeń czucia,
  • Poprawa wyglądu.

W efekcie uzyskujemy m.in:

•Równowagę strukturalną i funkcjonalną organizmu,

•Poprawę ukrwienia i przepływu chłonki,

Postępowanie w leczeniu blizny ma dwie drogi: inwazyjna w tym zabieg operacyjny oraz miejscowe tzw. terapie blizny. W rehabilitacji weterynaryjnej w przypadku leczenia blizn, bliznowców oraz trudno gojących się ran wykorzystujemy następujące metody:

  • Laseroterapię – zastosowanie laseroterapii istotnie przyspiesza gojenie ran. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Co więcej jest zabiegiem dobrze akceptowanym przez zwierzęta,
  • Magnetoterapię – wpływa również na przyspieszenie gojenia ran, zwiększa ukrwienie, przyspiesza metabolizm. Jest idealnym zabiegiem dla pacjentów nie lubiących kontaktu z terapeutą (agresywnych czy też lękliwych),
  • Sonoterapię (ultradźwięki) których działanie terapeutyczne opiera się m.in. na zwiększeniu rozciągliwości tkanki łącznej i zwłóknień, zwiększeniu temperatury, poprawie metabolizmu, złagodzeniu bólu i przyspieszeniu gojenia tkanek,
  • Falę uderzeniową – stosujemy ją w celu przyspieszenia gojenia ran, zarówno tych przewlekłych jak i nie wykazujących patologicznego wzrostu. Podobnie jak inne zabiegi fizykalne działanie biologiczne fali uderzeniowej to stymulacja tworzenia nowych naczyń krwionośnych, symulacja syntezy kolagenu i proliferacja tenocytów, czy też działanie przeciwbólowe.
  • elektroterapię – wykorzystywana w terapii blizn jonoforeza, zmiękcza bliznę oraz zwiększa jej elastyczność i podatność na rozciąganie,
  • terapia manualna i terapia powięziowa – terapeuta za pomocą dłoni jest w stanie ocenić bliznę, zwrócić uwagę na elastyczność skóry czy też zdolność do ślizgania się po sąsiednich warstwach. W swojej pracy wykorzystujemy techniki tj.: przesuwanie blizny, rolowanie jej, odciąganie tkanek powierzchownych od głębszych, przełamywanie blizny, rozciąganie tkanek sąsiadujących z nią. Istotne znaczenie ma również praca z taśmami mięśniowymi w celu ograniczenia tworzenia się kompensacji motorycznych.
  • Kinezyterapia jest nieodłącznym elementem każdego procesu usprawniania pacjenta. Dobór odpowiednich ćwiczeń, zwiększających przesuwalność mięśni, ścięgien oraz powięzi ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to element terapii, który może być wykonywany również w domu przez właściciela.
  • Terapia narzędziowa – wykorzystuje w swojej metodzie zastosowanie takich przyrządów jak bańki, szczoteczki, suche igłowanie, piny, wałki lyapko, dzięki którym dochodzi do szybszej regeneracji tkanek oraz odklejenia „warstw” blizny.
  • Kinesiotaping – metoda Kinesio Taping to znana metoda terapeutyczna opracowana i udoskonalona przez doktora Kenzo Kase. Kinesiotaping może stanowić istotne wspomaganie nowoczesnej terapii blizny. Aplikowanie bezpośrednio na bliznę plastrów pozytywnie wpływa na uśmierzanie bólu oraz usuwa negatywne skutki powstałej blizny. Ponad to aplikacje taśm mają wpływ na poprawę wyglądu i zmniejszenie ograniczeń ruchowych.

Jak często muszę przychodzić do gabinetu rehabilitacji ?

Wszystko zależy od wieku blizny, jej kształtu, adhezji tkanek oraz kompensacji w organizmie. W przypadku młodych blizn terapia trwa zazwyczaj miesiąc przy spotkaniach 3x w tygodniu i obejmuje najczęściej – laser LLLT, Ultradźwięki, terapia manualna (praca na bliźnie). W przypadku starych blizn trudno jest oszacować czas trwania terapii. Niemniej jednak praca nad takimi bliznami powinna być wprowadzona
Pod koniec serii zabiegów fizykalnych, jeśli zaistnieje taka potrzeba wykorzystujemy kinesiotaping (blizny) łącząc to w spotkaniach co tygodniowych z terapia mięśniowo powięziowa. Na ogół potrzebujemy 3 – 4 spotkań, aby opracować powstałe kompensacje

Czy mogę coś robić w domu ?

Tak oczywiście. Zawsze zalecamy Właścicielom pracę na bliźnie lub na okolicznych tkankach. Wszystko zależy od stopnia adhezji tkanek, które oceniamy na wizycie konsultacyjnej. Więcej na temat pracy właściciela w osobnym artykule.

Jak długo będę czekać na efekty ?

Pierwsze efekty możemy zaobserwować już w 2 tygodniu rehabilitacji.

Przypadek kliniczny.

Zastosowano ultradźwięki + terapię manualną blizny + akupunturę + kinesiotaping

Efekt zadowalający osiągnięto w 12 zabiegu.

Podsumowanie

            Oferujemy Państwu możliwość nowoczesnej i kompleksowej terapii blizny już na początkowych etapach regeneracji tkanek. Na obowiązkowej konsultacji rehabilitacyjnej Nasz Fizjoterapeuta dobierze Państwu zabiegi uwzględniające aktualny stan kliniczny pacjenta, wszelkie przeciwwskazania, jak i możliwość akceptacji formy terapii przez pacjenta. Jesteśmy w stanie poprawić komfort i jakość życia Waszych pupili. Zastosowanie wyżej wymienionych technik wpływa istotnie na elastyczność oraz przesuwalność blizny, zapobiega zrostom tkanek powierzchownych z głębokimi, redukuje ból, pozwala odzyskać prawidłowy wzorzec chodu.