Dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
fot. Całodobowa Klinika Weterynaryjna „Puławska”, Warszawa
W dosłownym tłumaczeniu skrót TECAR oznacza Transfer (T) Energii (E) pojemnościowej (C-capacitive) i rezystywnej (R-resistive). TECAR terapia to forma terapeutycznej elektroterapii, bezinwazyjna, bezpieczna skuteczna i szybka metoda stymulacji i regeneracji komórek. Początkowy wykorzystywana w sporcie ludzkim w celu przyspieszenia regeneracji po kontuzjach. Dziś wprowadzana do
weterynarii. Terapia TECAR stosowana jest w przypadku chorób i dysfunkcji narządu ruchu (tj. kości, stawów), urazów, patologii i bólu mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Doskonałe efekty daje również przy obrzękach, spastyce, zapaleniach, przeciążeniach u sportowców, przykurczach i zanikach mięśniowych, terapii punktów spustowych i wielu innych schorzeniach. W praktyce oznacza to bezpieczny transfer energii elektrycznej do tkanek pacjenta za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej głowicy, która działa w dwóch różnych trybach pracy.
- CET (pojemnościowa) przeznaczona do terapii mięśni, powięzi, narządów wewnętrznych, układu krążenia, nerwowego, limfatycznego, (fot. 1).
- RET (rezystywna) przeznaczona do terapii stawów, więzadeł, ścięgien, kości.
Do podstawowych efektów działania terapii należą:
- działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe,
- przyspieszona konsolidacja złamań kości,
- zwiększona produkcja oraz restrukturyzacja kolagenu i działanie regeneracyjne,
- zwiększona objętość i intensywność przepływu krwi w tkance,
- zwiększona podaż tlenu i składników odżywczych,
- usprawnienie metabolizmu komórkowego,
- normalizacja i optymalizacja aktywności komórek.
Wskazania do Terapii
Kontuzje sportowe i regeneracja potreningowa
Z roku na rok rośnie zainteresowanie oraz popularność wydarzeń sportowych dla psów. W chwili obecnej można wymienić takie spoty jak: obedience, tropienie, coursing, wyścigi chartów i psów zaprzęgowych, agility, flyball, treibball, canicross (CaniX), ski- i bikejoering, freestyle, frisbee, trekking z psem i wiele innych. Wśród psów sportowych są psy pracujące, takie jak myśliwskie, obronne, wykrywające materiały wybuchowe lub narkotyki, poszukiwawcze, ratownicze i pasterskie. W sporcie ludzkim od dawna funkcjonuje pojęcie odnowy biologicznej. Przewodnicy psów pracujących i sportowych są coraz bardziej świadomi tej potrzeby. Terapię TECAR z powodzeniem można wykorzystać do usprawnienia procesu odnowy po wyczerpujących treningach, czy służbie . Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby zabiegi te stały się formą uzupełnienia rehabilitacji ruchowej czy terapii manualnej (Fot. 2)
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Występowanie zmian zwyrodnieniowych dotyczy wielu psów. Choroba ma charakter przewlekły i postępujący, charakteryzuje się utratą chrząstki stawowej, niszczeniem kości podchrzęstnej, tworzeniem osteofitów, pogrubieniem torebki stawowej oraz zapaleniem błony maziowej. W konsekwencji dochodzi do dysfunkcji motorycznych oraz pojawienia się przewlekłego bólu mięśniowo-powięziowego. U większości psów występuje wtórnie do urazu np. zerwania więzadła krzyżowego przedniego, a więc wtórnie do niestabilność stawów. Co więcej przyczyną mogą być nabyte zmian struktury stawu oraz choroby wrodzone, takie jak dysplazja stawów biodrowych, czy łokciowych lub osteochondroza. U niewielkiej podgrupy choroba zwyrodnieniowa występuje bez oczywistych przyczyn pierwotnych i może mieć podłoże genetyczne. Do czynników predysponujących zalicza się również nadwagę i otyłość, płeć, nieodpowiednio dostosowaną aktywność fizyczną, wiek oraz błędy żywieniowe. Leczenie i rehabilitacja choroby zwyrodnieniowej jest kompleksowa, a terapia TECAR wydaje się mięć znaczenie w leczeniu i regeneracji mi. in. układu mięśniowo-powięziowego, co w znaczny sposób może poprawić komfort i jakość życia Naszych podopiecznych.
Zespoły bólowe kręgosłupa
W przypadku ludzi zespoły bólowe kręgosłupa są obecnie jedną z najczęstszych dolegliwości i nazywa się je chorobami cywilizacyjnymi. Szacuje się, że dotyczą one 60–80% społeczeństwa. Bóle kręgosłupa są coraz częstszą przyczyną absencji w pracy oraz hospitalizacji. Każdy z nas w swoim życiu doświadczył bólu w obrębie kręgosłupa i doskonale wie, jaki ma to wpływ na nasze funkcjonowanie.
W przypadku psów objawy bólowe najczęściej wynikają z obecności zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, a zatem powodem będą wady wrodzone kręgów, spondyloza, spondyloartroza, zespół-końskiego ogona, dyskopatie, urazy i przeciążenia wynikające z codziennej aktywności. Dzięki terapii Tecar zadziałamy przeciwbólowo, regeneracyjnie i poprawimy komfort i jakość życia.
Urazy przeciążeniowe w tym mięśnia biodrowo-lędzwiowego
Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych mięśni i stawów są zmiany o charakterze przeciążeniowym. Każdy z nas wielokrotnie w ciągu życia doświadcza bólów kręgosłupa związanych z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, bólów mięśni po ciężkiej pracy fizycznej, bólów i uczucia zdrętwienia karku po pracy przy komputerze lub po dłuższym czytaniu książki. Podobnie jest i u psów, zwłaszcza u tych intensywnie trenujących/pracujących, bez odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania motorycznego. Powstające mikrourazy zaniedbane prowadzą do kontuzji i wyłączenia psa ze sportu lub pracy. Dzięki Terapii Tecar możliwa jest szybsza regeneracja przeciążonych struktur, zapobieganie urazom i kontuzjom.