Wodolecznictwo (hydroterapia) to najstarszy dział fizykoterapii. Zabiegi w bieżni wodnej stanowią najnowocześniejszą i najefektywniejszą z metod fizykoterapeutycznych w całej Europie i USA. Amerykanie z powodzeniem wprowadzili hydro-bieżnie dla psów pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku.
Korzystny wpływ terapii wodnej na organizm wynika z właściwości wody, do których zalicza się gęstość względną, wypór hydrostatyczny, lepkość, opór, ciśnienie hydrostatyczne oraz napięcie powierzchowne (Montesinos, 2017). Trening na bieżni wodnej to nie tylko wspomaganie leczenia w przypadku schorzeń ortopedycznych i neurologicznych, ale i walka z nadmierną masą ciała oraz poprawa kondycji u psów sportowych.
Efekt stabilizujący i wypornościowy wody pozwala wielu pacjentom na wykonywanie ćwiczeń, których nie są w stanie zrobić na lądzie. Co więcej ciało ma mniejszy ciężar w wodzie, co w znaczny sposób wpływa na zwiększenie komfortu i ułatwia wykonywanie ćwiczeń.
Korzyści wynikających z zastosowania hydroterapii jest wiele:
- wzmacnia mięśnie wpływając na ich rozwój i stopień rozciągnięcia,
- poprawia siłę i wytrzymałość ścięgien,
- zwiększa zakresu ruchu w stawach,
- ułatwia i zachęca zwierzę do obciążania chorej kończyny,
- korzystnie wpływa wydolność organizmu oraz wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego,
- jest doskonałą formą odnowy biologicznej oraz doskonałym rozwiązaniem w przypadku psów otyłych, mających problemy z poruszaniem się oraz wykazujących znaczną niechęć do jakichkolwiek ćwiczeń z terapeutą na lądzie.
Hydroterapia ma wiele zastosowań. Doskonale sprawdza się w:
- rehabilitacji pooperacyjnej, m. in. w przypadku złamań, martwicy kostno-chrzęstnej (OCD), zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego, amputacji kończyn, endoprotezowaniu stawu biodrowego,
- rehabilitacja pacjentów neurologicznych o różnym stopniu niepełnosprawności (w przypadku uszkodzeń nerwu, zaburzeń koordynacji ruchowej oraz czucia głębokiego, porażeniach i niedowładach kończyn),
- leczeniu otyłości,
- treningu kondycyjnym,
- wspomagająco prawidłowe funkcjonowanie stawów w stanach podostrych oraz przewlekłych, co ma szczególne znaczenie w opiece i leczeniu pacjentów zachowawczo np. w przypadku dysplazji stawów,
- w chorobach zwyrodnieniowych stawów kończyn i kręgosłupa,
- osłabieniu i zaniku mięśni,
- przy ograniczeniach ruchowych wynikających z przykurczy mięśni oraz stawów.
- Przeciwskazania do bieżni wodnej
- Paniczny lęk przed wodą,
- choroby serca oraz płuc,
- podwyższoną temperaturę ciała od co najmniej 72 godzin,
- otwarte i niezagojone rany chirurgiczne,
- choroby skóry,
- choroby przewodu pokarmowego w tym biegunki.
Przygotowanie i czas trwania zabiegu
Zabiegi na bieżni wodnej bardzo często są wykonywane z częstotliwością 2 – 3 razy w tygodniu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zapoznanie zwierzęcia z wodą. Niektórzy pacjenci potrzebują troszkę więcej czasu. Zwierzęta panicznie bojące się wody niestety nie mogą uczestniczyć w terapii. Na zabieg zgłaszamy się z psem/kotem nie karmionym przez 3 – 4 godziny. Warto również pozwolić psu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. U zwierząt z nietrzymaniem moczu i kału, czy u suk w cieczce należy stosować majtki/pieluchy basenowe. Warto jest zabrać ze sobą garść ulubionych smakołyków, które zmotywują pacjenta i sprawią, że następne sesje będą bardziej efektywne. Po zakończonym zabiegu (zwłaszcza zimą) zwierzę powinno być dokładnie wysuszone zanim opuści gabinet – trzeba pamiętać o zabraniu chłonnego ręcznika (zakłady oferują też dostęp do suszarek groomerskich). Pamiętamy też, że jeżeli pies jest zmotywowany na jedzenie i nie ma innej możliwości wymuszenia ruchu to należy odjąć z dziennej porcji odpowiednią ilość karmy.
Czas trwania zabiegu
Czas trwania zabiegu w bieżni wodnej wynosi w zależności od stanu pacjenta od kilkunastu sekund do 45 minut i jest stopniowo wydłużany. Sesje terapeutyczne mogą mieć również postać treningów interwałowych (możliwość kontrolowania prędkości ścieżki), a dzięki możliwości zmiany kąta nachylenia podłoża, umożliwiają zaangażowanie grup mięśni minimalne wykorzystywanych w codziennej aktywności zwierzęcia. Nowoczesne bieżnie wodne wyposażone są w programy umożliwiające zapisywanie prędkości poruszania się oraz długość przebytej trasy, dzięki czemu zawsze możliwa jest obserwacja postępów i optymalizacja wprowadzonych treningów.
Częstotliwość zabiegów
Zaleca się stosowanie hydroterapii 2 do 3 razy w tygodniu. Zazwyczaj cykl zabiegów obejmuje 10 sesji. Jednak ilość i częstotliwość zabiegów dostosowywana jest zarówno do stanu klinicznego pacjenta jak i możliwości finansowych oraz czasowych właściciela.
Horacy i trening kondycyjny 🙂