Nasza baza wiedzy zawiera szereg ciekawych artykułów oraz poradników. Możecie Państwo znaleźć tu informacje o znaczeniu rehabilitacji, o wskazaniach, przeciwwskazaniach, charakterystykę wykonywanych zabiegów, ale też krótkie wskazówki do zadawanych przez Nas „prac domowych’
MATERIAŁY KURS ZOOFIZJOTERAPII PCKZ
MATERIAŁY FUNDACJA JUDYTA
Powięziówka u psa MATERIAŁ VIDEO
Filmik o terapiach powięziowych u psa nakręcony przez Adama Wróbla z Rehabilitacja Weterynaryjna Provet Vetrehab. Z filmu dowiecie się Państwo jaki jest cel terapii mięśniowo-powięziowej, jak często należy wykonywać terapię oraz na czym one polegają.
Rehabilitacja konieczność – czy fanaberia ?
Rehabilitacja w medycynie ludzkiej znana jest już̇ od wieków. Widząc, jak duże przynosi korzyści, zaczęto ją wykorzystywać́ w medycynie weterynaryjnej. Stosowane terapie przynoszą̨ ulgę̨, skracają rekonwalescencję, polepszają sprawność, a co za tym idzie polepszają jakość komfort i jakość życia Naszych Pupili. Od lat powszechnie stosowana u koni, psów i kotów, coraz częściej jest wykorzystywana w przypadku mniejszych ssaków (króliki, szynszyle, fretki), gadów oraz ptaków, stając się niezbędnym elementem nowoczesnej medycyny weterynaryjnej.
Nowoczesna Terapia TECAR
W dosłownym tłumaczeniu skrót TECAR oznacza Transfer (T) Energii (E) pojemnościowej (C-capacitive) i rezystywnej (R-resistive). TECAR terapia to forma terapeutycznej elektroterapii, bezinwazyjna, bezpieczna skuteczna i szybka metoda stymulacji i regeneracji komórek. Początkowy wykorzystywana w sporcie ludzkim w celu przyspieszenia regeneracji po kontuzjach. Dziś wprowadzana do
weterynarii. Terapia TECAR stosowana jest w przypadku chorób i dysfunkcji narządu ruchu (tj. kości, stawów), urazów, patologii i bólu mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Doskonałe efekty daje również przy obrzękach, spastyce, zapaleniach, przeciążeniach u sportowców, przykurczach i zanikach mięśniowych, terapii punktów spustowych i wielu innych schorzeniach.
Na czym polega kompleksowa terapia blizny pooperacyjnej ?
Zastosowanie kompleksowej terapii blizny wpływa istotnie na elastyczność oraz jej przesuwalność, zapobiega zrostom tkanek powierzchownych z głębokimi, redukuje ból, pozwala odzyskać prawidłowy wzorzec chodu. Poprawia komfort i jakość życia.
Kinezyterapia – ćwiczenia aktywne – psi fitness
Kinezyterapia, inaczej leczenie ruchem, jest najbardziej dostępną formą terapii i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Ćwiczenia aktywne polegają na czynnym i samodzielnym ćwiczeniu zwierzęcia, są nie tylko cennym uzupełnieniem programów usprawniania pacjentów ortopedycznych i neurologicznych, są też bardzo dobrą formą spędzania czasu ze swoim podopiecznym. W ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się psi fitness. Istotne jest jednak, aby ćwiczenia dobrane były indywidualnie do każdego pacjenta.
Rola i znaczenie terapii manualnej w rehabilitacji psów
Nieodłącznym elementem każdego programu usprawniania pacjenta powinien być masaż i terapie manualne. Obecnie w fizjoterapii weterynaryjnej funkcjonuje wiele koncepcji, manipulacji i mobilizacji stawowych. Zaburzenia funkcjonowania w obrębie jednej struktury, organu przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Teoria ta i model tensegracji ma ogromne znaczenie w przypadku koncepcji terapii manualnych i holistycznego podejścia do pacjenta. Głównym celem jest przywrócenie lub poprawa ruchomości między warstwami powięzi lub tkankami, które otaczają narząd, zmniejszenie bólu, poprawa wydolności i samopoczucia, korekcja dysfunkcji ruchowych i wzorca ruchowego.
Szelki czy obroża ?
Większość właścicieli psów staje przed wyborem kupna akcesoriów dla swojego podopiecznego. Na początku wydaje się to nie być aż tak problematyczne, lecz po dłuższym zastanowieniu padają kolejne pytania i wątpliwości.
O urazach psów sportowych słów kilka
Uprawianie sportu niesie za sobą szereg korzystnych i niekorzystnych następstw. W ciągu ostatniego wieku psie sporty bez wątpienia znacznie się rozwinęły. Polepszeniu uległa infrastruktura, sprzęt, szkolenia w poszczególnych dyscyplinach. Ukierunkowana została hodowla. Zmieniają się tendencję treningowe, coraz więcej mówi się o znaczeniu rozgrzewki, czy też o odnowie biologicznej. Również diagnostyka oraz leczenie weterynaryjne jest coraz bardziej dostępne i w dużej mierze nie odbiega od medycyny ludzkiej. I choć rehabilitacja weterynaryjna wiele oferuje począwszy od zabiegów fizykalnych, po terapie manualne aż do odpowiedniego przygotowania motorycznego to jednak nie ma „złotego środka” na uniknięcie kontuzji.
Hydroterapia – bieżnia wodna
Wodolecznictwo (hydroterapia) to najstarszy dział fizykoterapii. Zabiegi w bieżni wodnej stanowią najnowocześniejszą i najefektywniejszą z metod fizykoterapeutycznych w całej Europie i USA. Amerykanie z powodzeniem wprowadzili hydro-bieżnie dla psów pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku
Pacjent neurologiczny – jak zadbać o pacjenta w domu ?
Pacjenci neurologiczny o różnym stopniu niepełnosprawności zawsze stanowią duże wyzwanie zarówno dla fizjoterapeuty, jak i właściciela. Szalenie istotne jest rozpoznanie, lokalizacja uszkodzenia oraz wybranie przez lekarza prowadzącego odpowiedniego leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Na przebieg i pomyślność rehabilitacji wpływa wiele czynników począwszy od bólu odczuwanego przez pacjenta, po przez choroby współistniejące, skończywszy na możliwości zastosowania kompleksowego planu terapii. Niezależnie od wszystkiego istotna jest rola WŁAŚCICIELA oraz codzienna praca (ćwiczenia, masaże, stymulacja układu nerwowego).
Zastosowanie Lampy Sollux
Lampa sollux to elektryczna lampa terapeutyczna. Emituje promieniowanie podczerwone, które wykorzystuje się głównie w gabinetach fizjoterapii do przeprowadzania zabiegów światłoleczniczych i ciepło leczniczych. Z powodzeniem mogą ją Państwo stosować w zaciszu domowym
Terapia punktów spustowych
Terapia punktów spustowych jest techniką, która głównie wykorzystuje różne formy
ucisku na wrażliwe miejsca w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się
od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. W terapii punktów spustowych stosuje się wiele technik oraz metod terapeutycznych. Do najczęściej wykorzystywanych należą techniki uciskowe (kompresyjne) mięśni, które wpływają na zmniejszenie napięcia w obszarze tkanki mięśniowej oraz na poprawienie metabolizmu komórkowego, tym samym umożliwiają swobodny przepływ krwi i limfy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – nie lada wyzwanie
Leczenie oraz rehabilitacja uogólnionej choroby zwyrodnieniowej stanowi nie lada wyzwanie dla lekarza weterynarii, fizjoterapeuty oraz właścicieli. Niestety zmian, które powstały nie da się cofnąć, a choroba ma charakter postępujący. W wielu przypadkach terapia ze względu na zaawansowany charakter ma na celu poprawę komfortu i jakości życia. Najistotniejsza jest wczesna diagnostyka i możliwie szybka reakcja na zmianę zachowania podopiecznego. Szalenie istotna jest świadomość zarówno lekarzy weterynarii, jak i samych właścicieli na temat roli i znaczenia kompleksowej terapii.
Należy pamiętać, że w przypadku każdej niestabilności stawu choroba zwyrodnieniowa już się zaczęła i choć nie ma objawów klinicznych, jak i radiologicznych to prędzej czy później da ona o sobie znać. To od nas zależy, jaki będzie jej przebieg i jak bardzo będzie to bolesne dla naszego podopiecznego.