Przejdź do treści

Pacjent neurologiczny – jak zadbać o pacjenta w domu ?

W przypadku pacjentów neurologicznych szalenie istotne znaczenie ma praca właściciela w domu. To dzięki systematycznej pracy jesteście w stanie Państwo zapobiegać powikłaniom wynikającym z niedowładu/porażenia, przyspieszyć powrót do zdrowia, uzyskać funkcjonalność oraz poprawę jakości życia Waszych podopiecznych. Szalenie istotna jest w pierwszej kolejności konsultacja rehabilitacyjna oraz instruktaż ćwiczeń, tak abyście mogli Państwo wykonywać odpowiednie ćwiczenia, których celem będzie możliwie jak najszybszy powrót do sprawności.

Zajemy sobie sprawę, że kompleksowe programu usprawniania wymagają od Państwa zarówno nakładów finansowych, jak i czasowych. Dlatego też w gabinecie fizjoterapeutycznym ważne jest wykonanie takich zabiegów jak: Pole magnetyczne, Laseroterapia czy Elektroterapia, których zadaniem będzie działanie p/bólowe, p/zapalne, regeneracyjne, a więc zabiegów, których Państwo w wielu przypadkach nie są w stanie zrobić samodzielnie w domu.

W zaciszu domowym będziecie Państwo wykonywać masaż oraz techniki manualne, po odpowiednim przeszkoleniu i uwzględnieniu rodzaju porażenia. My zajmiemy się całościowym opracowaniem restrykcji mięśniowo-powięziowych zagłębimy się w techniki pracy na punktach spustowych oraz na taśmach mięśniowo-powięziowych.

Na pierwszej wizycie dobierzemy Państwu indywidualne ćwiczenia, dostosowane do aktualnego stanu klinicznego pacjenta, do Waszych możliwości czasowych, fizycznych, a przede wszystkim do możliwości Pacjenta.

PAMIEJTAJCIE PAŃSTWO, że KINEZYTERAPIA jest szalenie istotna w przypadku pacjentów neurologicznych i opiera się m.in na ćwiczeniach wykonywanych kilka razy dziennie, w krótkich seriach. Do ćwiczeń tych zaliczyć można:
• Zmianę strony na której leży Pacjent co 3 – 4 h- istotne u Pacjentów leżących, nie mogących samodzielnie wstać lub zmienić pozycji. Unikną Państwo pojawieniu się odleżyn.
• Pionizację co 3 – 4 h,
• Ruchy bierne,
• Stymulację odruchu zginaczowego,
• Ćwiczenia statyczne i dynamiczne – dobrane indywidualnie do Pacjenta.

W niektórych przypadkach po konsultacjach z lekarzami weterynarii będziemy dobierać Państwu zaopatrzenie ortopedyczne, szyte na miarę przez czołowych producentów w kraju.

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Was zaistniała sytuacja jest ciężka i macie wiele obaw co do wykonywania ćwiczeń. Dlatego też zachęcamy do zakupienia odpowiedniej uprzęży, która pozwala na podnoszenie i podtrzymywanie psów z różnym stopniem niepełnosprawności.

Ponadto jest doskonałym elementem ułatwiającym w początkowym okresie wprowadzenie chociażby pionizacji, a w dalszej kolejności idealnym kompanem na spacery.

Wasza praca to ponad 80 % sukcesu. My jesteśmy po to, aby Wam pokazać, jak tę pracę wykonywać.

W przypadku pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi przydatne jest wykorzystanie Kinesiotapingu, inaczej plastrowanie dynamiczne, jest metodą terapeutyczną polegającą na przyklejaniu do ciała plastrów o specjalnej strukturze. Plastry unoszą lekko skórę i tym samym tworzą większą powierzchnię między nią a mięśniami. Właśnie ta ich właściwość jest odpowiedzialna za pozytywne skutki, jakie przynosi Kinesiotaping. Zastosowanie odpowiedniej techniki wspomaga prawidłowe działanie układu nerwowego, po przez stymulację odpowiednich receptorów oraz mięśni.

Wiemy, że nie jest łatwo. Wiemy, że jest to ciężka praca, że są to godziny spędzone na ćwiczeniach. Wiemy, że nie zawsze się udaje. Wiemy też, że nie należy się poddawać i zawsze należy próbować.

Według lekarzy Horacy miał nigdy nie chodzić. Dzięki determinacji Właścicieli, intensywnej rehabilitacji oraz stałemu treningowi Horacy porusza się za pomocą chodu rdzeniowego.