Przejdź do treści

Terapia TECAR

Dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich

fot. Całodobowa Klinika Weterynaryjna „Puławska”, Warszawa

W dosłownym tłumaczeniu skrót TECAR oznacza Transfer (T) Energii (E) pojemnościowej (C-capacitive) i rezystywnej (R-resistive). TECAR terapia to forma terapeutycznej elektroterapii, bezinwazyjna, bezpieczna skuteczna i szybka metoda stymulacji i regeneracji komórek. Początkowy wykorzystywana w sporcie ludzkim w celu przyspieszenia regeneracji po kontuzjach. Dziś wprowadzana do
weterynarii. Terapia TECAR stosowana jest w przypadku chorób i dysfunkcji narządu ruchu (tj. kości, stawów), urazów, patologii i bólu mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Doskonałe efekty daje również przy obrzękach, spastyce, zapaleniach, przeciążeniach u sportowców, przykurczach i zanikach mięśniowych, terapii punktów spustowych i wielu innych schorzeniach. W praktyce oznacza to bezpieczny transfer energii elektrycznej do tkanek pacjenta za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej głowicy, która działa w dwóch różnych trybach pracy.

  • CET (pojemnościowa) przeznaczona do terapii mięśni, powięzi, narządów wewnętrznych, układu krążenia, nerwowego, limfatycznego, (fot. 1).
  • RET (rezystywna) przeznaczona do terapii stawów, więzadeł, ścięgien, kości.
Fot. 1. Wykorzystanie Terapii Tecar do opracowania przykurczy.

Do podstawowych efektów działania terapii należą:

  • działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe,
  • przyspieszona konsolidacja złamań kości,
  • zwiększona produkcja oraz restrukturyzacja kolagenu i działanie regeneracyjne,
  • zwiększona objętość i intensywność przepływu krwi w tkance,
  • zwiększona podaż tlenu i składników odżywczych,
  • usprawnienie metabolizmu komórkowego,
  • normalizacja i optymalizacja aktywności komórek.

Wskazania do Terapii

Kontuzje sportowe i regeneracja potreningowa

Z roku na rok rośnie zainteresowanie oraz popularność wydarzeń sportowych dla psów. W chwili obecnej można wymienić takie spoty jak: obedience, tropienie, coursing, wyścigi chartów i psów zaprzęgowych, agility, flyball, treibball, canicross (CaniX), ski- i bikejoering, freestyle, frisbee, trekking z psem i wiele innych. Wśród psów sportowych są psy pracujące, takie jak myśliwskie, obronne, wykrywające materiały wybuchowe lub narkotyki, poszukiwawcze, ratownicze i pasterskie. W sporcie ludzkim od dawna funkcjonuje pojęcie odnowy biologicznej. Przewodnicy psów pracujących i sportowych są coraz bardziej świadomi tej potrzeby. Terapię TECAR z powodzeniem można wykorzystać do usprawnienia procesu odnowy po wyczerpujących treningach, czy służbie . Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby zabiegi te stały się formą uzupełnienia rehabilitacji ruchowej czy terapii manualnej (Fot. 2)

Fot.2 Wykorzystanie terapii Tecar w terapii manualnej.
Dzięki specjalnym elektrodom w postaci bransoletek zakładanych na ręce terapeuty, możliwe jest równoczesne wykonywanie terapii manualnej oraz przekazywanie energii elektrycznej w głąb tkanek.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Występowanie zmian zwyrodnieniowych dotyczy wielu psów. Choroba ma charakter przewlekły i postępujący, charakteryzuje się utratą chrząstki stawowej, niszczeniem kości podchrzęstnej, tworzeniem osteofitów, pogrubieniem torebki stawowej oraz zapaleniem błony maziowej. W konsekwencji dochodzi do dysfunkcji motorycznych oraz pojawienia się przewlekłego bólu mięśniowo-powięziowego. U większości psów występuje wtórnie do urazu np. zerwania więzadła krzyżowego przedniego, a więc wtórnie do niestabilność stawów. Co więcej przyczyną mogą być nabyte zmian struktury stawu oraz choroby wrodzone, takie jak dysplazja stawów biodrowych, czy łokciowych lub osteochondroza. U niewielkiej podgrupy choroba zwyrodnieniowa występuje bez oczywistych przyczyn pierwotnych i może mieć podłoże genetyczne. Do czynników predysponujących zalicza się również nadwagę i otyłość, płeć, nieodpowiednio dostosowaną aktywność fizyczną, wiek oraz błędy żywieniowe. Leczenie i rehabilitacja choroby zwyrodnieniowej jest kompleksowa, a terapia TECAR wydaje się mięć znaczenie w leczeniu i regeneracji mi. in. układu mięśniowo-powięziowego, co w znaczny sposób może poprawić komfort i jakość życia Naszych podopiecznych.

Zespoły bólowe kręgosłupa

W przypadku ludzi zespoły bólowe kręgosłupa są obecnie jedną z najczęstszych dolegliwości i nazywa się je chorobami cywilizacyjnymi. Szacuje się, że dotyczą one 60–80% społeczeństwa. Bóle kręgosłupa są coraz częstszą przyczyną absencji w pracy oraz hospitalizacji. Każdy z nas w swoim życiu doświadczył bólu w obrębie kręgosłupa i doskonale wie, jaki ma to wpływ na nasze funkcjonowanie.

W przypadku psów objawy bólowe najczęściej wynikają z obecności zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, a zatem powodem będą wady wrodzone kręgów, spondyloza, spondyloartroza, zespół-końskiego ogona, dyskopatie, urazy i przeciążenia wynikające z codziennej aktywności. Dzięki terapii Tecar zadziałamy przeciwbólowo, regeneracyjnie i poprawimy komfort i jakość życia.

Urazy przeciążeniowe w tym mięśnia biodrowo-lędzwiowego

Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych mięśni i stawów są zmiany o charakterze przeciążeniowym. Każdy z nas wielokrotnie w ciągu życia doświadcza bólów kręgosłupa związanych z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, bólów mięśni po ciężkiej pracy fizycznej, bólów i uczucia zdrętwienia karku po pracy przy komputerze lub po dłuższym czytaniu książki. Podobnie jest i u psów, zwłaszcza u tych intensywnie trenujących/pracujących, bez odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania motorycznego. Powstające mikrourazy zaniedbane prowadzą do kontuzji i wyłączenia psa ze sportu lub pracy. Dzięki Terapii Tecar możliwa jest szybsza regeneracja przeciążonych struktur, zapobieganie urazom i kontuzjom.

Fot. 3. WYkorzystanie Terapii Tecar w regeneracji po operacyjnej.