Konsultacja rehabilitacyjna
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Jeżeli nie posiadasz skierowania od lekarza weterynarii na konkretne zabiegi to w pierwszej kolejności odbywa się konsultacja rehabilitacyjna.
W określonych sytuacjach (np. gdy skierowanie nie spełnia wymogów lub istnieją przeciwwskazania do wypisanego zabiegu) zoofizjoterapeuta może odmówić
wykonania zabiegu i skierować pacjenta na badania dodatkowe.
Zwierzęta bez postawionej diagnozy nie są przyjmowane.
Konsultacja rehabilitacyjna składa się z wywiadu, przejrzenia dokumentacji medycznej oraz badania na potrzeby fizjoterapeutyczne. Na tej podstawie przedstawiany jest Państwu indywidualny program usprawniania pacjenta.
CZAS TRWANIA 60 minut
Opieka nad psem pracującym, sportowym
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Operujemy Państw kompleksową opiekę nad psem pracującym, sportowym. Począwszy od wizyty konsultacyjnej, na której oceniamy psa pod względem przygotowania motorycznego do sportu oraz wykonywanej pracy, po przez rehabilitację w przypadku urazów, a na profilaktyce kończąc. Pomożemy w wyborze suplementacji.
Konsultacja Psi Fitness
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, KOBYŁKA
Aktywność fizyczna jest istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Niestety w dzisiejszych czasach jest to w znaczym stopniu zaniedbane.
Konsultacja składa się z wywiadu, oceny zoofizjoterapeutycznej oraz określenia celu który chcecie Państwo osiągnąć. Oceniamy m. in. stabilność ciała, świadomość ciała, koordynację, wytrzymałość, swobodny ruch, kompensacje w układzie mięśniowo-szkieletowym.
Rozpisujemy plan treningowy na 4 – 6 tygodni.
Masaż i terapia manualna
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Są nieodłącznym elementem każdego programu usprawniania pacjenta. Obecnie w fizjoterapii weterynaryjnej funkcjonuje wiele koncepcji, manipulacji i mobilizacji stawowych. Zaburzenia funkcjonowania w obrębie jednej struktury, tkanki oraz organu przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Teoria ta i model tensegracji ma ogromne znaczenie w przypadku koncepcji terapii manualnych i holistycznego podejścia do pacjenta.
W swojej pracy wykorzystujemy:
- metodę manipulacji powięziowych Stecco,
- metodę Dorna,
- metody uwalniania powięzi,
- techniki masażu głębokiego,
- manipulacje powięziowe,
- manipulacje stawowe,
- pracę na taśmach anatomiczno-powięziowych,
- terapię żuchwy,
- terapię przepony,
- terapię blizny,
- terapię punktów spustowych,
- CZAS TRWANIA 30 – 60 minut
Kompleksowa terapia blizny
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Oferujemy Państwu możliwość nowoczesnej i kompleksowej terapii blizny już na
początkowych etapach regeneracji tkanek. Terapia składa się z dobrania odpowiednich zabiegów fizykalnych, terapii manualnej, kinesiotepingu i kinezyterapii.
CZAS TRWANIA 30 – 60 minut
Na czym polega kompleksowa terapia blizny pooperacyjnej ? – Hydrotens
Kinezyterapia
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Podobnie jak masaż i terapie manualne, kinezyterapia powinna być nieodłącznym elementem każdej terapii usprawniającej pacjenta.
W swojej pracy wykorzystujemy:
- ćwiczenia biernego zakresu ruchu,
- ćwiczenia aktywne z asystą,
- ćwiczenia aktywne bez asysty,
- ćwiczenia świadomości ciała,
- ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie ciała,
- ćwiczenia rozciągające
- CZAS TRWANIA 30 – 60 minut
Magnetoterapia
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Jest metodą nietermiczną, a co za tym idzie można ją stosować́ zarówno w okresie ostrym procesu chorobowego, jak i bezpośrednio po zabiegach operacyjnych. Co więcej jest jedną z niewielu metod, które można stosować́ u pacjentów w czasie rozwoju i wzrostu. Odgrywa znaczącą rolę w regeneracji powysiłkowej psów sportowych. Najczęstrze wskazania:
-Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa i stawów obwodowych,
-Pourazowe gojenie tkanek w przebiegu (złamania, zwichnięcia, skręcenia stawu, naciągnięcia/naderwania ścięgna, mięśnia, więzadła, torebki stawowej),
-Pooperacyjne gojenie tkanek miękkich po zabiegach ortopedycznych (ACL, dysplazja, artroskopia, osteosynteza) i neurologicznych (dyskopatie),
-Urazy i kontuzje sportowe
-Przyspieszenie restytucji powysiłkowej po zawodach sportowych, treningu (psi sportowcy),
-Niedowłady i porażenia,
-Uszkodzenie n. obwodowego,
Zator włóknisto-chrzęstny,
Zespół końskiego ogona,
-Utrudnione gojenie ran, Opóźniony zrost kostny, Obrzęki, Napięcia mięśniowo-powięziowe,
W pracy wykorzystujemy aplikatury liniowe (dyskowe) lub solenoid.
CZAS TRWANIA 30 minut
Laseroterapia
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Laseroterapia jest najczęściej stosowaną terapią. Metoda ta ma
działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, wpływa na zwiększenie odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym, zwiększa syntezę kolagenu i białek, a także zwiększa unaczynienie i formowanie kostniny.
W rehabilitacji weterynaryjnej najczęściej wykorzystywana jest w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów, przewlekłych, podostrych i ostrych stanów zapalnych tkanek miękkich oraz okołostawowych, a także w przypadku bólu pochodzenia mięśniowego. Co więcej sprawdza się bardzo dobrze w leczeniu stanów po urazach aparatu ruchu, takich jak: skręcenie, złamanie, stłuczenie, a także przy chorobach krążka miedzykręgowego. Wykorzystujemy również w przypadku trudno gojących się̨ ran, odleżyn, stanów zapalnych skóry oraz blizny i bliznowców.
W praktyce wykorzystujemy laser nisko i wysokoenergetyczny z sondami punktowymi.
CZAS TRWANIA 5 – 30 minut
Ultradźwięki
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich, inż. Olga Blauth
Ultradźwięki terapeutyczne (sonoterapia) zwiększa rozciągliwość́ tkanki łącznej, rozbija zwłóknienia, zrosty i zwapnienia w tkankach miękkich, usprawnia krążenie, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, a także przyspiesza gojenie ran. Głównie stosuje się je w leczeniu chorób
dotyczących dysfunkcji stawów i struktur okołostawowych takich jak: wylew krwi do stawu, sztywność́, przykurcz torebki. Ponadto spisują̨ się̨ także w leczeniu blizn i bliznowców, przykurczy mięśni, w bólu pochodzenia mięśniowego, stawowego.
CZAS TRWANIA 3 – 15 minut
Fala uderzeniowa
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Z definicji – fala uderzeniowa (SWT – Shock Wave Therapy)
to terapia falą akustyczną przenoszącą energię w bolące miejsca
w bardzo krótkim czasie narastania i bardzo wysokiej amplitudzie przez
specjalną sondę (głowicę) penetrującą do wnętrza ciała pacjenta. Zabieg wykonuje się, przykładając aplikator do miejsca zmienionego chorobowo. Falę uderzeniową wykorzystujemy w przypadku zespołów przeciążeniowych, entezopatii, mineralizacji i kalcyfikacji w przebiegu ścięgien oraz brzuśców mięśniowych, w celu przyspieszenia zrostu kostnego, w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
W praktyce wykorzystujemy radialną falę uderzeniową
CZAS TRWANIA 5 – 15 minut
.
Elektrostymulacja
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich. inż. Olga Blauth
W medycynie weterynaryjnej stosuje się głównie dwa rodzaje elektrostymulacji. TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) doskonale sprawdzający się w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego oraz NMES (Neuromuscular Electrical Stimulation) wykorzystywany do walki z atrofią mięśniową, reedukacji neuromięśniowej, a co za tym idzie wzmacniania mięśni. Pierwsza z tych metod doskonale sprawdza się w terapii bólu stawów i mięśni, wynikających chociaż by ze zmian zwyrodnieniowych. Druga z kolei jest doskonałą terapią uzupełniającą przywrócenie sprawności pacjentom neurologicznym czy też
niepełnosprawnym.
CZAS TRWANIA 30 – 45 minut
Kinesiotaping
dr inż. Agnieszka Wnuk-Gnich
Metoda Kinesiotapingu to znana metoda terapeutyczna opracowana i doskonalona przez doktora Kenzo Kase. Badania nad działaniem i wpływem leczniczym tej metody przyniosły dowody na pozytywne oddziaływanie kliniczne na tkanki. Sama taśma ma właściwości zbliżone do skóry, a jej właściwości pozwalają na stosowanie jej w
jednostkach chorobowych na różnym etapie gojenia, w stanie ostrym, podostrym i przewlekłym.
Kinesiotaping może stanowić istotne wspomaganie nowoczesnej rehabilitacji weterynaryjnej.
W zależności od tego jaki efekt chce uzyskać terapeuta, wykorzystuje się techniki mięśniowe, więzadłowe, powięziowe, limfatyczne, funkcjonalne czy też korekcyjne.
CZAS TRWANIA 30 minut